Aktualności


Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Fryderyka Chopina w Brochowie zapraszają do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941) – jego życie i twórczość w 100 – lecie odzyskania niepodległości. Partnerem Konkursu jest Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas piątych, szóstych, siódmych, ósmych szkół podstawowych i gimnazjów położonych na terenie Sochaczewa oraz powiatu sochaczewskiego. Ma on na celu propagować oraz przybliżać uczniom dokonania polityczne i artystyczne Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka.

Zainteresowanie osobą Ignacego Jana Paderewskiego nie jest przypadkowe. Chlubą Gminy Brochów jest XVI – wieczny kościół obronny w Brochowie, w którym chrzczony był Fryderyk Chopin, a jego rodzice i siostra Ludwika brali w nim ślub. W trakcie I wojny światowej wielomiesięczny ostrzał niemieckiej artylerii zmienił świątynię w ruiny. Uznano to wtedy za najboleśniejszą stratę naszego dorobku kultury. W latach 1924 – 1929 podjęto trud odbudowy brochowskiej bazyliki, który nie byłby możliwy, gdyby nie wstawiennictwo i zaangażowanie właśnie Ignacego Jana Paderewskiego. Za zasługi dla świątyni i parafii lokalna społeczność ufundowała tablicę pamiątkową temu wybitnemu polskiemu artyście, którą można podziwiać w brochowskim kościele.

Do współpracy oraz objęcia patronatem naszego przedsięwzięcia zaprosiliśmy prestiżowe organizacje i instytucje, które swoją działalnością odwołują się do postaci i spuścizny Ignacego Jana Paderewskiego: Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX Wieku im. I. J. Paderewskiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Honorowy patronat nad Konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Dodatkowo, patronat nad Konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Wójt i Urząd Gminy Brochów. Wsparcia rzeczowego w postaci upominków dla uczestników udziela nam Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz firma HELIO S.A. Należy również podkreślić, że wszystkie instytucje, organizacje oraz jednostki samorządu terytorialnego zadeklarowały wsparcie w kwestii ufundowania nagród dla zwycięzców i uczestników. Wsparcie merytoryczne zapewnia Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX Wieku im. I. J. Paderewskiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Konkurs w formie testu zostanie przeprowadzony w dniu 23 październik 2018 r. o godz. 10:00  na terenie Szkoły Podstawowej im. F. Chopina w Brochowie. Oceny testów konkursowych dokona Komisja Konkursowa. Tego samego dnia nastąpi również wręczenie pamiątkowych dyplomów, nagród dla zwycięzców oraz upominków dla wszystkich uczestników.

Szkoły mogą zgłaszać uczestników Konkursu do 19 października 2018 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego. Wypełniony poprawnie formularz wraz z pozostałymi załącznikami należy zeskanować i wysłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każda ze szkół biorących udział w konkursie może zgłosić maksymalnie dwóch uczestników. Dodatkowe informacje podano w Regulaminie. Wszystkie materiały do pobrania na stronie organizatora.

Patronat medialny nad konkursem objęło Radio Sochaczew, tygodnik „Echo Powiatu” oraz portale internetowe e-Sochaczew.pl i tusochaczew.pl.

"Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości" www.niepodlegla.gov.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE

Msze Święte w dni powszednie o godz. 7:30

Msze Święte w niedziele o godz. 8.00, 10.00, 12.00

W środę Nowenna o godz. 18:00

W październiku Różaniec o godz. 17:30

W maju, czerwcu i październiku Msza o godz. 18:00

Nabożeństwa majowe, czerwcowe, Gorzkie Żale i Różaniec o godz. 11:30

W pierwszą niedzielę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu: 11:00-11:45

Kancelaria parafialna czynna  w dni powszednie po nabożeństwach.

W niedzielę i święta kancelaria nieczynna.

Numer konta: 27 8015 0004 1104 5489 2011 0001

Archiwalne zdjęcia

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

NIFC logo

Więcej o historii Brochowa na blogu regionalnym

Polityka prywatności

Facebook

social media revolution