Aktualności


Pod koniec października wspólnie ze Stowarzyszeniem "Konfraternia św. Rocha" i Szkołą Podstawową w Brochowie organizowaliśmy konkurs wiedzy o Ignacym Janie  Paderewskim, a już szykujemy się do kolejnego wydarzenia związanego z kompozytorem.

21 listopada będziemy w Żelazowej Woli i Brochowie świętować urodziny tego wybitnego kompozytora oraz pianisty. To właśnie on był pierwszym redaktorem naczelnym "Dzieł wszystkich Chopina", a w sztuce kompozytorskiej łączył styl romantyczny z europejskim modernizmem doprowadzając do stworzenia zupełnie unikatowych, aczkolwiek silnie zakorzenionych z tradycji narodowej dzieł. Do udziału w wydarzeniu zaprosił nas Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli.

Urodziny rozpoczną się w Żelazowej Woli, gdzie odbędzie się recital z komentarzem prof. Marcina Gmysa, który przybliży miniatury fortepianowe artysty, rolę tradycji i nowatorstwo tych dzieł. Podczas wykładu odpowiemy także na pytanie jakie ślady pozostawiła twórczość Paderewskiego w muzyce europejskiej.

Artysta ponadto przyczynił się do odbudowy kościoła w Brochowie po zniszczeniach I wojny światowej, ważnego w kontekście rodziny Chopina, tu polski romantyk odebrał chrzest, a jego rodzice i siostra zawarli związki małżeńskie. Sąsiadujące z Żelazową Wolą miejsce jest ciekawym przykładem eklektyzmu w sztuce. Zwiedzimy je na finał wydarzenia wraz z dr Martą Przygodą-Stelmach z naszego stowarzyszenia, która jest autorką doktoratu o dziejach politycznych i społeczeństwie Brochowa od XVI do XIX wieku. Specjalizuje się w historii Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem jego zachodniej części. Ponadto wysłuchamy improwizacji muzyki z czasów Chopina w wykonaniu dr Bartosza Izbickiego, organisty kościoła w Brochowie.

Do udziału w zajęciach zapraszamy uczniów szkół średnich oraz szkół muzycznych II stopnia.

Wstęp 8 zł/os., opiekunowie wstęp wolny.

Szczegółowy program:

10.30-11.30 Twórczość fortepianowa Ignacego Paderewskiego. Recital z komentarzem
11.30-12.00 Film w Sali kinowej/przerwa
12.00-13.00 Rezonans twórczości Ignacego Paderewskiego w muzyce europejskiej. Wykład
13.00-14.30 Przejazd do Brochowa i zwiedzanie Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie z przewodnikiem oraz improwizacje muzyki z czasów Chopina

Rezerwacje:

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli,

Żelazowa Wola 15,

96-503 Sochaczew

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

tel.: 664 413 511

Porządek nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE

Msze Święte w dni powszednie o godz. 7:30

Msze Święte w niedziele o godz. 8.00, 10.00, 12.00

W środę Nowenna o godz. 18:00

W październiku Różaniec o godz. 17:30

W maju, czerwcu i październiku Msza o godz. 18:00

Nabożeństwa majowe, czerwcowe, Gorzkie Żale i Różaniec o godz. 11:30

W pierwszą niedzielę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu: 11:00-11:45

Kancelaria parafialna czynna  w dni powszednie po nabożeństwach.

W niedzielę i święta kancelaria nieczynna.

Numer konta: 27 8015 0004 1104 5489 2011 0001

Archiwalne zdjęcia

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

NIFC logo

Więcej o historii Brochowa na blogu regionalnym

Polityka prywatności

Facebook

social media revolution