Dnia 21 maja br., nasz parafianin, kl. Szymon Smółka, przyjmie święcenia diakonatu w Bazylice Katedralnej w Łowiczu z rąk Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wojciecha Osiala.

Kleryk Szymon Smółka urodził się 15.10.1992 roku. Pochodzi z miejscowości Wólka Smolana. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Lasocinie, później do Szkoły Podstawowej w Brochowie, Gimnazjum w Lasocinie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina  w Sochaczewie. Obecnie jest alumnem roku V Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, do którego wstąpił bezpośrednio po maturze.

Według obrzędu święceń diakoni są umocnieni darem Ducha Świętego, będą pomagać biskupowi i jego prezbiterium w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na polecenie biskupa będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu.

Diakoni uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od Apostołów, i ściśle związani z ołtarzem, będą pełnić dzieła miłosierdzia w imieniu biskupa lub proboszcza. Niech z Bożą pomocą tak spełniają te obowiązki, aby wszyscy mogli uznać ich za prawdziwych uczniów Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć.

• Zaproszenie