Pielgrzymka do Włoch: 26 czerwca – 5 lipca 2023

W pierwszych dniach peregrynacji nasi parafianie poznawali uroki jednego z najpiękniejszych miast europejskich – Florencji i Rzymu, gdzie zgłębiali tajniki starożytnego wiecznego miasta: Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Forum Augusta, Forum Cezara, Plac Kapitoliński i Wenecki. Oczywiście, nie mogło zabraknąć również Watykanu i Bazyliki św. Piotra, gdyż jak głosi znana maksyma nie można być w Rzymie i nie zawitać na Plac Świętego Piotra. Czwarty dzień pielgrzymowania rozpoczął się od udziału we Mszy w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie, wszyscy udali się na Plac św. Piotra, gdzie odmówili modlitwę Anioł Pański z udziałem Jego Świątobliwości Ojca Świętego Franciszka. Potem nasi parafianie odbyli spacer przez Rzym Barokowy –Piazza Navona, dawny Stadion Domicjana, Piazza della Rotonda ozdobionego fontanną oraz egipskim obeliskiem, Panteon – jedyny budynek antycznego Rzymu, który przetrwał do naszych czasów. Oczywiście, nie mogło zabraknąć słynnej Fontanny di Trevi i Placu Hiszpańskiego z majestatycznymi Schodami Hiszpańskimi oraz fontanną w kształcie łodzi. 

Z Rzymu nasi pielgrzymi dotarli do Monte Cassino, gdzie znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, na którym zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany gen. Władysław Anders. Parafianie uczestniczyli we Mszy i złożyli kwiaty, a następnie udali się do klasztoru benedyktyńskiego. Klasztor Monte Cassino położony jest na szczycie jednego ze wzgórz (519 m n.p.m) Apeninu Środkowego. Opactwo zostało założone w IV wieku przez św. Benedykta i jest jednym z największych we Włoszech. 

Nasi pielgrzymi dotarli również do dawnego starożytnego miasta Pompeje. Pompeje są starożytnym rzymskim miastem znajdującym się w pobliżu współczesnego Neapolu we Włoszech. Miasto zostało zniszczone w wyniku wybuchu oddalonego o 8 kilometrów Wezuwiusza, prawdopodobnie 24 sierpnia, lub 24 października 79 roku naszej ery. W wyniku wybuchu budynki zostały przykryte warstwą popiołu wulkanicznego i pumeksu.

Nasi parafianie zwiedzili również Neapol i nawiedzili kościół św. Józefa, gdzie znajdują się szczątki Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo, znanego w Polsce z modlitwy „Jezu, Ty się tym zajmij”. Oprócz tego, Katedra św. Januarego, poświęcona patronowi miasta, który ma chronić Neapol przed wszelkimi nieszczęściami, spacer po labiryncie uliczek starego miasta; uliczka San Gregorio Armeno, przy której znajdują się warsztaty rzemieślników tworzących kolorowe neapolitańskie szopki bożonarodzeniowe.

Siódmy dnia po porannej Mszy nad Morzem Adriatyckim w Compamarino Lido, nasi parafianie cały dzisiejszy dzień wypoczywali, aby następnego dnia ruszyć do miejsc związanych z Ojcem Pio, czyli San Giovanni Rotondo. Tam parafianie rozpoczęli peregrynację od Mszy, a następnie nawiedzili celę Świętego oraz jego grób. Następnie, przejechali do Monte Sant’t Angelo, czyli Sanktuarium Świętego Michała Archanioła, które znajduje się w grocie skalnej.

Ostatniego dnia pielgrzymki nasi parafianie dotarli do MANOPPELLO – Kościóła – Sanktuarium „Świętego Oblicza”, gdzie przechowywana jest chusta, z jedynym z autentycznych wizerunków Chrystusa. Następnie, przejechali do LORETO i zwiedzili Bazylikę św. Domu.

fot. Milena Biernat